Otevíráme svou bránu pro soutěžní filmy.

Vloni se přihlásilo téměř 400 filmů ze 70 zemí z celého světa. Kolik to bude letos? Od května až do konce července mohou producenti, výrobci, majitelé, autoři či právnické osoby přihlašovat soutěžní filmy do letošního ročníku Sportfilm festivalu v Liberci. I sedmadvacáté pokračování tradičního mezinárodního festivalu, který vyvrcholí na začátku října, nabízí atraktivní doprovodný program.

„Přihlašování soutěžních filmů bylo spuštěno 1. května a stejně jako v minulých letech, i letos probíhá zdarma na www.sportfilm.cz prostřednictvím platformy filmfreeway.com. Přihlašovací brána se uzavírá 1.8.2024,“ láká filmaře Jakub Bažant, programový ředitel festivalu. Opět se soutěží v kategoriích Olympijské ideje, Dokumenty, Sportovní osobnosti, Hrané filmy a seriály a Metodika, vzdělávání. Soutěžní snímky musí mít své první uvedení po datu 1.1. 2019. Během slavnostního galavečera, který se 5.října uskuteční v univerzitní aule, budou vyhlášeny nejen jednotlivé kategorie, ale tradičně také Hlavní cena festivalu. Tu v loňském roce získal film Rebound, příběh o basketbalistovi, který na letišti zažil teroristický útok a k uzdravení mu pomohl triatlon. Prestižní ocenění Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, které jako první získal zlatý olympionik Lukáš Krpálek, vloni obdržel Liston Bochette, olympionik a výtvarník z USA.  

„Každým rokem se snažíme o inovace, které nám přinesou víc diváků a větší počet kvalitních sportovních filmů. To se nám daří i díky tomu, že poprvé jezdíme za diváky během roku po celé republice s Festivalovými ozvěnami, kde pouštíme vítězné filmy posledního ročníku a pořádáme besedy například s herci Filipem Březinou (Smysl pro Tumor, Zlatý podraz) a Zdeňkem Piškulou (Tři bratři, Zlatý Podraz, vítěz Stardance). Nové jsou i webové stránky www.sportfilm.cz,“ uvádí ředitelka festivalu Renata Balašová.

Atraktivní festivalová porota

Jedním z významných jmen spojených se Sportfilmem je i Adolf Zika, režisér jednoho z vítězných a světově uznávaných snímků ročníku 2021 Mr. Kriss. Dalšími novými, nikoliv však neznámými jmény jsou režisérka a dokumentaristka Markéta Ekrt Válková (Mára jde do nebe), režiséři Tomáš Mašín (Bratři) a Vojtěch Nouzák (Jiná liga, Bomby k ledu). Staronovými porotci budou Zdeněk Škoda z České olympijské akademie, Jaroslav Černý z Českého filmového a televizního svazu a dlouholetý komentátor České televize, autor a scénárista Jakub Bažant, který je současné programovým ředitelem festivalu.

Tradiční i nové lokace

Hlavní festivalový program je letos plánován od 3. do 6. října v tradičních libereckých lokacích jako jsou prostory Technické univerzity, Klubu Lípa a Komunitního centra RoSa nebo Clarion Grandhotelu Zlatý Lev. Nově se návštěvníci mohou těšit na zrekonstruovaný Liebiegův palác, kde proběhnou projekce, workshopy, video dílny, výtvarné a keramické dílny, game a VR zóna, vše na téma sport a umění. Vedle besed a akcí pro děti a seniory návštěvníci letošního Sportfilmu mohou opět shlédnout zajímavé výstavy: Olympijské hry Paříž 2024 (velkoplošné outdoor fotografie), Oscarové filmy (plakáty), Marek Lavko (obrazy) nebo konferenci Mental Health a zúčastnit se sportovních akcí Sportfilm Golf Cup a Festivalový běh krytem. Součástí programu bude i představení filmových škol (střední i vysoké).

Světové finále v Miláně

Stejně jako v minulých letech, i letos se vítězné snímky libereckého festivalu utkají se světovou konkurencí v rámci listopadového světového finále v italském Miláně od 5.-9.11.2024.  Loni český sportovní film bodoval hned ve dvou kategoriích. Fotbalový film Martin Škrtel: Buď, alebo a dokument České televize Případ Modrý o nejlepším poválečném hokejovém brankáři světa. V roce 2022 získaly cenu Mention d´Honneur Poslední závod a Zátopek. Film Jan Koller: Příběh obyčejného kluka obdržel Cenu kritiků. Jan Koller si převzal také cenu za Sportovní osobnost.  Rok 2021 přinesl cenu Mention d´Honneur filmu Adolfa Ziky Mr. Kriss. V roce 2019 získal prestižní cenu Guirlande d´Honneur film České televize Zlatý podraz.