LYŽAŘ

Upoutávka k filmu

Tisková zpráva autorů

Vítězství v této konkurenci je pro nás velmi cenné. 34. ročníku mezinárodního filmového festivalu FÉDÉRATION INTERNATIONALE CINÉMA TÉLÉVISION SPORTIFS (FICTS) se zúčastnilo 144 filmů ze 116 zemí. Česká republika měla v soutěži dva snímky. Náš film Lyžař a dokument České televize Zátopek, který režíroval David Ondříček. Tomu se však ve své soutěžní sekci zvítěz nepodařilo. Česká Republika získala za historii konání festivalu teprve druhou Girlandu (Guirlande d’Honneur – hlavní cena jednotlivých sekcí). Naposledy ji získala Česká Televize v roce 2001.

Pro nás je tato cena velká satisfakce, protože film vznikal bez jakékoli podpory ze strany televize a financovali jsme jej téměř celý z vlastních zdrojů. Stálo nás to opravdu velké úsilí vydržet 9 let dlouhé natáčení. Velký dík patří především kameramanovi Michaelu Gahutovi, který na filmu nechal spoustu skvělé práce.

Den před předáváním cen Pavel Šefl (spoluautor scénáře) při putování Milánem dvakrát šlápl do psího hovna. Díky tomu jsme věděli, že štěstěna stojí při nás, ale samozřejmě když pak vyhlásili právě náš film tak překvapení a radost byla opravdu veliká.

Centrum festivalu je v těsné blízkosti milánské katedrály Duomo v úplném centru Milána. Festival byl věnovaný herci  a profesionálnímu plavci Budu Spencerovi a jedním z hostů byla například herečka Claudia Cardinale. Festival měl díky tomu velkou mediální pozornost. Bylo by skvělé kdyby se nám díky tomu podařilo pro náš film najít distributora v Itálii.

Honza Němec mě vezl do Insbrucku na noční vlak do Milána přímo z ledovce, kde jsme společně byli na soustředění jeho dětského lyžařské teamu. Byl přesvědčený o tom, že tu cenu nedostaneme. Už to že jsme mezi nominovanými filmy považoval za úspěch. S jeho vítěznou náturou mě to trochu překvapilo, a jsem docela rád, že se tentokrát mýlil.

Film už získal dvě ceny na festivalech, v letošním roce má před sebou ještě jednu nominaci v mezinárodním festivalu outdoorových filmů. Bylo by super i tuto nominaci proměnit v další cenu. Příští rok bychom chtěli s filmem uspět na některém z japonských filmových festivalů. Právě v Japonsku se travní lyže těší obrovské oblibě. Svědčí o tom i fakt, že na mistrovství světa v japonském Šičikašuku v roce 2013 medaile předávala japonská princezna.