100 let české státnosti se SPORTfilmem

 

SPORTFILM – VÝBĚR FILMŮ PRO 100 LET ČESKÉ STÁTNOSTI

P.č. Z/nation Firma/produkce Kat Název/title Režie/director 9:47 Anotace
1 ČR ČT – DOK DOK CESTOVNÍ ZPRÁVA Z LODI GRUZIA aneb NENÍ DŮLEŽITÉ ZVÍTĚZIT, ALE VRÁTIT SE. Karel Hynie, Pavel Taussig 0:57:00 D.Zátopková, O.Fikotová-Connolly a řada dalších bývalých reprezentantů v dokumentu o sportu, politice, lásce a cestování v podivném roce 1956.
2 ČR ČT DOK Kde já se tady beru Ivan Stehlík 0:52:00 Olympijská vítězka v hodu oštěpem z roku 1952 Dana Zátopková (rozená Ingrová) se 19. září 2012 dožívá mimořádného životního jubilea 90 let. Ve své sportovní kariéře získala, mj., ještě další olympijskou medaili, stříbrnou, na hrách v roce 1960 v Římě. Dvakrát se stala mistryní Evropy (1954 a 1958), byla i držitelkou světového rekordu. Se svým manželem Emilem vytvořila pozoruhodné sportovní manželství. Od OH 1952, v Helsinkách, na nichž Emil Zátopek získal, jako jediný člověk v historii, tři zlaté olympijské medaile na všech vytrvaleckých tratích, jsou dodnes považováni za nejslavnější sportovní pár na světě.
3 ČR ČT-BRNO DOK KRUHY NA SNĚHU Jiří KRATOCHVÍL 0:57 Dokument o zimních OH a českém podílu na nich
4 ČR ČT DOK Kruté Velikonoce Ivan Stehlík 0:26:00 Dokumentární film o událostech, které se odehrály 24. března 1913, o velikonočním pondělí, na hřebenech Krkonoš. V průkopnických časech našeho lyžování zde byl zorganizován mezinárodní běh na 50 km. Prudké zhoršení počasí mělo za následek tragickou smrt jednoho z favoritů Bohumila Hanče a jeho kamaráda Václava Vrbaty. Jde o příběh nezměrné závodnické ctižádosti, odvahy, vlastenectví, hlubokého přátelství, ale i neúměrného rizika a přecenění vlastních fyzických sil. Datum 24. 3. je od té doby Dnem Horské služby.
5 ČR Vávra DOK Odsouzení mimo hru Klára Řezníčková, Monika Horsáková 45:00:00 Že se vykonstruované politické procesy 50. let mohly týkat skutečně každého, dokazuje příběh Augustina Bubníka, mistra světa a olympijského medailisty v ledním hokeji, který skrze svůj těžký příběh odhaluje tehdejší perzekuci sportovců. Dokumentární film Obvinění mimo hru je součástí cyklu Dějiny na vlastní kůži 2, která slouží jako výukový materiál novodobých dějin na základních a středních školách. Tento cyklus vznikl za spolupráce Občanského sdružení PANT, studentů Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě a tvůrci společnosti CINERITE. 
6 ČR ČT MET POCTA BASKETBALOVÝM LEGENDÁM Petr Musil 0:48:00 Vybrané portréty z cyklu , v němž vystupují nejznámější postavy historie našeho mužského i ženského basketbalu od roku 1946 do současnosti.
7 ČR ČT Praha SO Sláva vítězům                       VĚRA ČÁSLAVSKÁ KARADŽOS Charilaos 0:15 Dokument o sedminásobné olympijské vítězce
8 ČR ČT OH Slavné olympijské osmičky – Podruhé v Londýně Ivan Stehlík 0:26:00 Emil Zátopek vstoupil vítězně na olympijskou scénu, Čechoslováci získali v roce 1948 v Londýně, kde se hry konaly podruhé v historii, šest zlatých medailí.
9 ČESKO ČT SO Sportovci – hrdinové – Gymnasta Jan Gajdoš Miroslav Langer, Filip Slezák 0:16:00 Vzpomínka na československého gymnastu, olympionika a mistra světa, který se za 2. světové války zapojil do odbojového hnutí. Zemřel v roce 1945 na následky věznění v koncentračním táboře.
10 ČESKO ČT SO Sportovci hrdinové – Boxer Vilda Jakš Miroslav Langer, Filip Slezák 0:16:00 První československý boxer, který bojoval o titul mistra světa. Hvězda předválečného sportu, která se nesmířila s německou okupací vlasti. Vstoupil ve Velké Británii do Královského vojenského letectva, kde působil jako palubní střelec. V roce 1943 zahynul v bojích nad Atlantikem.
11 ČR ČT MET STOLETÉ HARRACHVSKÉ JUBILEUM Ivan Stehlík 0:14:00 100 let historie lyžování v jednom z nejznámějších krkonošských horských středisek.
12 ČR ČT DOK Tajemství Gutha – Jarkovského Ivan Stehlík 0:27:00 Dokument o životě a díle jednoho ze zakládajících a dlouholetých členů Mezinárodního olympijského výboru a zakladatele olympijského hnutí českého. 
13 ČR ČT DOK Třináct životů Dukly Charilaos Karadžos 0:54:00 Dokument o Dukle Jihlava, historicky nejúspěšnějším hokejovém klubu u nás.
14 ČR ČT Praha DOK VELKÁ PARDUBICKÁ KOŇSKÁ OPERA Vladimír DRHA 1:24 O historii a současnosti nejstaršího a nejslavnějšího dostihu
15 ČR ČT SO Věra 68 Olga Sommerová 1:30:00 Dokumentární portrét Věry Čáslavské, nejúspěšnější české (československé) sportovkyně všech dob.
Dokument o nejslavnější české gymnastce. Se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi patří mezi nejúspěšnější sportovkyně světa. Film o královně gymnastiky je první souhrnnou bilancí života a kariéry této krásné a statečné ženy, jejíž proslulé tiché gesto na mexické olympiádě v roce 1968 ukončilo její kariéru. Po bouřlivých ovacích ji čekalo vyloučení ze společnosti, chodila na výslechy Státní bezpečnosti a vydělávala si úklidem domů. Přesto neodvolala podpis pod manifestem Dva tisíce slov, požadujícím demokracii v Československu.
Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla.
 V roce 1993 se po rodinné tragedii stáhla do ústraní, z něhož vychází až po 16letech.
16 ČR ČT DOK ZAČALO T U ČERNÉHO KONĚ Ivan Stehlík 0:40:00 Dokument o historii českého olympijského hnutí , zajímavosti a pozoruhodnosti z účinkování našich sportovců pod vlajkou s pěti kruhy.
17 ČR ČT DOK ZAPLAŤPÁNBŮH ZA FOTBAL Ivan STEHLÍK 0:40:00 Dokument o fotbalových soutěžích a fotbalistech v terezínském ghettu, jímž za druhé světové války prošlo více než 158 000 lidí. 35 000 jich zemřelo přímo v Terezíně, dalších 83 000 zahynulo ve vyhlazovacích táborech.
Dokument je však především o těch, kteří v Terezíně na samém prahu smrti hráli a milovali fotbal a jimž tato hra dávala sílu a naději. A také o tom, že fotbal je jedno z největších mírumilovných umění člověka.
Ve filmu účinkují hráči a diváci někdejších fotbalových soutěží v terezínském ghettu – Arnošt Lustig, Tommy Karas, Toman Brod, Bedřich Korn, Miloš Dobrý, Felix Kolmer, Tomáš Kosta, Petr Erben.
18 CZECH ČT SO Zátopek David Ondříček 0:53:00 V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva“. Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentu Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů.  
19 ČR ČT OH Zlato pro Elišku Miroslav Kačor 0:52:00 Osudový příběh dvou olympijských vítězek, které se v Londýně 1948 minuly na gymnastickém pódiu, aby svedly svůj životní zápas.
Dnes téměř zapomenutá tragická událost se odehrála na prvních poválečných olympijských hrách. Spolu s dalšími československými sportovci odcestovaly do britské metropole i Eliška Misáková a Věra Růžičková, první jako členka gymnastického družstva, druhá jako náhradnice. Shodou okolností však do závodu nastoupila Věra Růžičková a svým výkonem přispěla k celkovému vítězství. Eliška Misáková do soutěže zasáhnout nemohla, ale přesto byla oceněna unikátní olympijskou medailí, která nikdy předtím, ani potom nebyla jinému sportovci udělena. Příběh znovu ožívá na autentických místech v Brně, Praze, Vyškově a především v Londýně, kam se olympijské hry vracejí po dlouhých 64 letech.